Loš zadah, čudan okus u ustima i krvarenje desni – iza njih se krije jedna od najčešćih bolesti zubnog mesa

Loš zadah, čudan okus u ustima i krvarenje desni - iza

Loš zadah, čudan okus u ustima i krvarenje desni – iza njih se krije jedna od najčešćih bolesti zubnog mesa

Loš zadah, čudan okus u ustima i krvarenje desni - iza
S vama rado dijelimo naše znanje i kroz stručne savjete vas želimo educirati o važnosti brige o oralnom zdravlju i mogućnostima koje vam moderna stomatologija nudi u našem centru. Za sve ostale informacije uvijek nam se možete obratiti na email info@drstimac.com ili nas nazvati na +385 1 36 33 602.

Parodontoza je, uz karijes, najčešća bolest u modernoj dentalnoj medicini. Razlog tome je, u većini slučajeva, ignoriranje početnih simptoma i razvijanje bolesti bez adekvatne terapije i liječenja. Riječ je o ozbiljnoj bolesti koja, bez pravovremenog i odgovarajućeg liječenja, može uzrokovati gubitak zubi, stvara povećan rizik za srčani udar, moždani udar ili ostale ozbiljne probleme sa zdravljem.

Bolesti parodonta uglavnom su se smatrale neizlječivim bolestima i činjenica gubitka zubi bila je naširoko prihvaćena. Posljednjih godina, stomatologija je doživjela najveći napredak upravo na području parodontologije. Zahvaljujući novim tretmanima i metodama liječenja, ako se pravovremeno krene s liječenjem moguće je učvrstiti zube i izliječiti upaljeno zubno meso.

Gingivitis kao prvi znak za uzbunu

Rani stadij parodontoze je gingivitis, odnosno upala rubnog dijela zubnog mesa. Najčešći uzrok nastajanja i razvijanja gingivitisa, a onda i parodontoze, prvenstveno leži u lošem održavanju oralne higijene. Kad se usna šupljina ne održava kvalitetno, dolazi do nakupljanja plaka, odnosno raznih bakterija na zubima koje se s vremenom pretvaraju u zubni kamenac. S ostacima hrane u oralnoj šupljini i zbog izostanka oralne higijene, nastaju nove bakterije koje uzrokuju prve simptome upale.

Upaljeno zubno meso

Najčešći simptomi gingivitisa su:

  • proširenje prostora između zuba i zubnog mesa,
  • zadebljanje i crvenilo zubnog mesa, 
  • blago krvarenje zubnog mesa.

Iako su ove promjene u većini slučajeva bezbolne, potrebno je odmah reagirati i posjetiti stomatologa kako ne bi došlo do proširenja upale. Ako se takva početna upala proširi i zahvati dublje strukture zuba, dolazi do parodontoze kod koje je liječenje intenzivnije i dugotrajnije.

Liječenje gingivitisa

Liječenje gingivitisa uključuje čišćenje zuba i zubnog mesa od naslaga. Kako bi se nastali zubni plak i zubni kamenac učinkovito uklonili, koriste se različiti strojni i ručni instrumenti koji uz pomoć pritiska mogu ukloniti sve naslage. Važna je i dobra oralna higijena koju kasnije svakodnevno provodite kod kuće i koja podrazumijeva kvalitetno i temeljito četkanje zubi, masažu zubnog mesa kvalitetnom četkicom, interdentalnu četkicu, zubni konac i tekućinu za ispiranje.

Kako dolazi do parodontoze?

Simptomi gingivitisa uglavnom su površinski – pacijent često i ne osjeti promjene nastale na zubima i zubnom mesu. No, zanemarivanjem njegovih simptoma dolazi do odvajanja zubi i zubnog mesa i time do nastanka parodontnih džepova. Kod parodontoze je riječ o jakoj upali, simptomi su itekako vidljivi i nerijetko bolni.

Parodontitis

Najčešći simptomi parodontoze su:

  • loš zadah,
  • čudan okus u ustima,
  • otečeno zubno meso,
  • crvenilo oko zuba,
  • povlačenje desni,
  • klimanje zubi,
  • krvarenje desni.

Bolesti parodonta mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvene posljedice ako izostane pravovremena reakcija.

Liječenje parodontoze

Dok je kod gingivitisa liječenje većim dijelom površinsko, kod parodontoze je potrebno ukloniti plak i zubni kamenac oko parodontnih džepova tj. ispod površine zubnog mesa. S obzirom na to da je uglavnom riječ o jakoj upali, prije čišćenja parodontnih džepova treba smiriti upalu gingive i tretirati njenu površinu.

Kad se upala smiri, stomatolog nastavlja liječenje lancetama. To su ručni instrumenti kojima se prodire u parodontne džepove i vrši zahvat kiretaže – struganja naslaga oko korijena zuba. U nekim slučajevima parodontoza može biti vrlo uznapredovala te je nakon parodontološke terapije potrebna i kirurška metoda liječenja. U našem centru o tome se brinu oralni kirurzi, kojima je cilj obnoviti, odnosno regenerirati tkiva zuba i kost zuba uz pomoć zamjenskih materijala i membrane, kako bi se smanjila dubina džepa. Čak i u slučaju ogoljenja zubnog korijena, naši kirurzi mogu pomoći tako što ogoljeli dio prekriju vezivnim tkivom.

Razgovor s pacijenticom

U nekim se slučajevima ni kirurškim putem ne može nakon terapije postići dobra estetika ili funkcionalnost zuba i tkiva. Tada uzimamo u obzir mogućnost izrade fiksnog zubnog mosta koji povezuje zube, podiže estetski izgled i zaustavlja njihovu pomičnost. U slučaju da je osoba zbog ove bolesti izgubila jedan ili više zubi, rješenje može biti ugradnja implantata kako bi se spriječio napredak bolesti i gubitak zubne kosti.

Najbitnija je pravovremena reakcija

Na parodontološki tretman trebali biste se prvenstveno odlučiti zato da biste spasili svoje zube. Pravovremeni dolazak na stručni pregled je ovdje ključan. Zahvaljujući novim tretmanima i metodama liječenja, moguće je spriječiti razvijanje bolesti parodonta. Kvalificirani stručnjaci, na čelu s doktoricom Majom Jagodić Štimac, dr.med.dent., pobrinut će se da parodontološki tretman bude u potpunosti prilagođen vama i, ono najbitnije, u potpunosti bezbolan.

S pojavom prvih simptoma gingivitisa ili parodontoze rezervirajte termin kod naših stručnjaka – javite nam se putem online obrasca ili nas nazovite na +385 1 3633 602.

Posljednje objave