Ispuni
ŠTO JE KARIJES?
Karijes se danas smatra najraširenijom bolesti parodonta. Uzrokuju ga bakterije koje nastaju u ustima prilikom unosa hrane. Naime, te bakterije razgrađuju saharozu, fruktozu i glukozu te tako nastaju kiseline koje mogu početi nagrizati caklinu što nakon dužeg vremena dovodi do nastanka karijesa. Najveći faktor prilikom nastanka karijesa je oralna higijena. Pravilnim održavanjem higijene smanjuje se mogućnost nastanka karijesa ali i razvoj bolesti parodonta. Upravo iz tog razloga, svi naši doktori dentalne medicine pacijentima neprestano naglašavaju koliko je oralna higijena bitna.
Sami proces liječenja karijesa započinje anestezijom. Anestezija je pomoćno sredstvo u rješavanju karijesa zuba te se koristi kako bi taj proces za pacijenta bio potpuno bezbolan i ugodan. Nakon toga slijedi:
– Brušenje karijesa koji se mora u potpunosti ukloniti
– Dubinsko čišćenje zuba kako bi bili sigurni da je karijes uklonjen
– Postavljanje bijelog ispuna (plombe) kako bi se zub zaštitio
Postavljenjem bijelog ispuna proces liječenja karijesa završava.
Ako se karijes otkrije na vrijeme , na njegovo mjesto se stavlja kompozitni ispun tj. “bijela plomba”. “Bijele plombe” su danas zauzele glavno mjesto u sanaciji oštećenja strukture zuba nastale karijesom te su izgurale amalgamske (crne) plombe koje su donedavno bile glavna terapija kada je u pitanju karijes. Svakako treba imati na umu da niti jedan kompozitni ispun (plomba) ne traje vječno zbog čega su svi savjeti o održavanju oralne higijene itekako dobrodošli i treba ih prakticirati. Danas ispun, sutra krunica za zube. Ovo nije samo mit već svakidašnja situacija s kojom se susrećemo kod mnogih pacijenata! Zato četkice, konce i vodice u ruke i neka ova kombinacija preraste u automatizam!
Inlay, onlay i overlay protetski su nadomjesci koji su ujedno i laboratorijski dizajnirani prema obliku zuba, dajući mu time potpuno prirodan izgled. Sva tri navedena nadomjestka zapravo su vrlo slična plombi, no koriste se u situacijama kada je karijes opsežan i kada je zahvatio veliku površinu zuba pa se ona više ne može upotpuniti ili zatvoriti ispunom (plombom).
Inlay se kreira za gornju stranu zuba tj. za sredinu zuba. Onlay je veći te pokriva i veću površinu zuba u odnosu na inlay dok se overlay koristi za najveći dio vidljivog dijela zuba. On pokriva i unutarnju (gornju) i vanjsku stranu zuba. Svakako su bolje rješenje od velikih ispuna i krunica zbog manjeg brušenja zuba. Rekli bismo da je ovo nadomjestak koji je na granici između ispuna (plombe) i krunice za zube.