Muči vas krvarenje desni, loš zadah i klimanje zuba? Obratite nam se!

Muči vas krvarenje desni, loš zadah i klimanje zuba? Obratite nam se! - Stomatološka poliklinika

Muči vas krvarenje desni, loš zadah i klimanje zuba? Obratite nam se!

Muči vas krvarenje desni, loš zadah i klimanje zuba? Obratite nam se! - Stomatološka poliklinika
S vama rado dijelimo naše znanje i kroz stručne savjete vas želimo educirati o važnosti brige o oralnom zdravlju i mogućnostima koje vam moderna stomatologija nudi u našem centru. Za sve ostale informacije uvijek nam se možete obratiti na email info@drstimac.com ili nas nazvati na +385 1 36 33 602.

Već smo u više navrata pisali o tome kako je bolest parodonta najčešća dentalna bolest suvremenog svijeta, poslije karijesa. Parodontoza je ozbiljna bolest koja bez pravovremenog i odgovarajućeg liječenja, može uzrokovati gubitak zubi, povećan rizik od srčanog i moždanog udara, te ostale probleme sa zdravljem cijelog organizma. Nažalost, mnogi još uvijek ne znaju o čemu je točno riječ, kako prepoznati parodontozu i što je potrebno napraviti kako bi se ona držala pod kontrolom.

“Danas sve više i više pacijenata dolazi u našu ordinaciju upravo radi parodontoze. Zahvaljujući novim metodama liječenja, ako se pravovremeno krene s terapijom, moguće je učvrstiti klimave zube i izliječiti upaljeno zubno meso, stoga ne oklijevajte s odlukom i obratite nam se na vrijeme”, objašnjava naš Filip Štimac, dr.med.dent., spec. oralne kirurgije i vođa tima oralnih kirurga našeg centra. S našim doktorom popričali smo o čestim nedoumicama koje muče pacijente koji imaju probleme sa zubima i zubnim mesom.

Što je gingivitis, a što parodontoza?

Gingivitis je upala rubnog dijela zubnog mesa i on je rani stadij parodontoze. Najčešći uzrok nastajanja i razvijanja gingivitisa leži u lošoj oralnoj higijeni. Neredovito i nepravilno četkanje zubi i zubnog mesa ne uklanja pravilno nakupljeni plak. Plak i nakupljene bakterije na zubima pretvaraju se s vremenom u zubni kamenac, te uzrokuju prve simptome upale zubnog mesa. Osjetit ćete proširenje prostora između zuba i zubnog mesa, primijetiti crvenilo i zadebljanje na zubnom mesu, a kod nekih može doći i do blagog krvarenja zubnog mesa, za vrijeme četkanja zubi. Nemojte zanemarivati ovakve simptome”, naglašava doktor Štimac.

Liječenje parodontoze

Kako dolazi do parodontoze?

“Zanemarivanjem simptoma gingivitisa dolazi do odvajanja zubi i zubnog mesa i do nastanka tzv. parodontnih džepova. Tad već govorimo o jakoj upali, koju, uz jače krvarenje pri četkanju zubi, prati i bol u zubima i zubnom mesu. Imat ćete cijeli niz problema sa zubima i usnom šupljinom, koji uključuju: loš zadah i čudan okus u ustima, otečeno i izrazito crveno zubno meso, desni će se krenuti povlačiti prema gore, otkrivajući dijelove zuba blizu korijena zuba, te će vam se jedan ili više zubi krenuti klimati. Nemojte se predati ili pak pretjerano paničariti, dođite na pregled kod stručnjaka i krenut ćemo s parodontnom terapijom.”

Kako izgleda liječenje parodontoze?

Parodontoza nije više neizlječiva. Uz dobru i pravovremenu terapiju možemo sanirati mnoge probleme, prije nego uzrokuju trajnu štetu na zubima i u usnoj šupljini. Prvi korak kod parodontoze je naravno dijagnosticiranje stupnja uznapredovalosti bolesti. Zatim se primamo posla! Potrebno je ukloniti plak i zubni kamenac oko parodontnih džepova tj. ispod površine zubnog mesa. Prije samog čišćenja parodontnih džepova, treba smiriti upalu gingive i tretirati njenu površinu. Nakon toga idemo na kiretažu zuba, struganje naslaga oko samog zuba. Zvuči grubo, ali to je jedan delikatan zahvat kojeg vrši stručnjak uz pomoć specijaliziranih alata, tzv. lanceta.”

Specijalizirani instrumenti za liječenje parodontoze

Što kad parodontna terapija ne pomaže?

“Naravno, ima slučajeva kad je parodontoza kod pacijenta vrlo uznapredovala, te moramo prijeći i na kirurške metode liječenja. U našem centru se o tome brine moj tim, oralni kirurzi. Primamo se tada kirurške terapije kojoj je cilj regenerirati tkivo i kost zuba, kako bi smanjili dubinu parodontnog džepa i spasili ugrožene zube. To postižemo korištenjem zamjenskih materijala i membrana, te vezivnim tkivom za ogoljeli korijen zuba. Drugim riječima, još je uvijek puno toga što možemo učiniti za vaše ugrožene zube”, optimistično napominje doktor Štimac.

Kad se ni kirurškom intervencijom ne može postići dobra estetika ili funkcionalnost zuba, posežemo za protetskim rješenjima. Ni to nije kraj, jer narušenu estetiku i funkciju zuba protetika našeg centra nadogradit će vrhunskim rješenjima za vaš osmijeh, a doktor Štimac rado će vam pomoći oko odabira najboljeg protetskog rješenja za vaš novi osmijeh. Pacijent na mjesta oslabljenog zuba može dobiti zubne krunice ili zubni most koji povezuje zube, restaurira njihovu estetiku, a zaustavlja pomičnost zuba u čeljusti. U slučaju potpunog gubitka jednog ili više zubi kao posljedice parodontoze, rješenje može biti i ugradnja zubnih implantata.

Ako se prepoznajete u nekom od navedenih simptoma parodontoze, rezervirajte termin kod naših stručnjaka – javite nam se putem online obrasca ili nas nazovite na +385 1 3633 602 ili na +385 91 3633 602.

Posljednje objave